Pobyt w Sosence to fantastyczna okazja, by poznać piękno Podlasia!

Północno-wschodnie tereny Polski, zwane zielonymi płucami Europy, to jedne z najbardziej dziewiczych i malowniczych obszarów kontynentu.

Najczystsze powietrze w Polsce, unikalna na skalę światową pierwotna puszcza, polodowcowe jeziora i dzikie rzeki sprawiają, że warto przyjechać w te strony o każdej porze roku.

Są tu aż cztery parki narodowe- Białowieski, Biebrzański, Narwiański i Wigierski. To prawdziwe królestwo żubrów, dzików, jeleni, bobrów i niezliczonych rzesz ptactwa mieszkającego w dolinach rzek i na rozległych torfowiskach. Różnorodne szlaki turystyczne: piesze, konne, rowerowe i kajakowe prowadzą na punkty widokowe i ambony, z których obserwować można zwierzęta w ich naturalnym środowisku.

Niepowtarzalny klimat tych ziem tworzy ludność i jej mieszanka kulturowa. Oprócz Polaków mieszkają tu Białorusini, Ukraińcy, Litwini i Tatarzy. Przed II wojną światową żyło tu także wielu Niemców i Żydów. Obecnie oblicze wyznaniowe kształtują katolicy, prawosławni i muzułmanie.

Święte obrazy - ikony podziwiać można w licznych cerkwiach. W baśniowych wnętrzach świątyń rozbrzmiewają anielskie śpiewy chóru. Grabarka, Supraśl czy Zwierki to miejsca pielgrzymek wyznawców prawosławia.

Nadal żywa jest kultura polskich Tatarów. W drewnianych meczetach wciąż odprawiane są nabożeństwa. Warto także skosztować ich kuchni i zasmakować w prawdziwym oriencie.

W niektórych miejscowościach wciąż kultywuje się tradycje sztuki ludowej (skanseny-Ciechanowiec). Barokowe zespoły kościelne (w Tykocinie, Drohiczynie, klasztor Wigierski) i pałace przypominają czasy świetności Podlasia.

W najbliższej okolicy warto wybrać się na spacer czy wycieczkę rowerową by zobaczyć:
  • Jurajski Park Dinozaurów w Jurowcach ∗
  • Białostockie Muzeum Wsi w Osowiczach ∗
  • Wasilków (sanktuarium w Świętej Wodzie, zalew, cerkiew p.w. śww. app. Piotra i Pawła)
  • Supraśl (m.in.: Muzeum Ikon, prawosławny Monaster Zwiastowania Najświętszej Marii Panny)
  • Park Krajobrazowy Puszczy Knyszyńskiej
  • Białystok ∗
  • Rezerwat Krzemianka

∗ bezpośredni dojazd z Ośrodka autobusem Białostockiej Komunikacji Miejskiej nr 102

Istnieje możliwość zorganizowania wycieczek,których program ustalany jest z każdą grupą indywidualnie.

Najpopularniejsze trasy naszych wycieczek:
Sochonie- Białystok- Sochonie

(Wyjazd popołudniowy. Zwiedzanie najciekawszych miejsc w Białymstoku: ul. Lipowa, cerkiew p.w. św. Mikołaja, Plac miejski z Ratuszem, Pałac Branickich, kościół św. Rocha...)

Sochonie- św. Woda - Kruszyniany- Supraśl- Sochonie

(Całodzienny wyjazd. Obejmuje miejsca w województwie podlaskim związane z wielokulturowością i wieloreligijnością. św. Woda to miejsce historycznie związane z cudownym źródełkiem, noszące także nazwę "Góra Krzyży". Kruszyniany to wieś położona na "Szlaku tatarskim". Znajduje się tu meczet przeznaczony do zwiedzania oraz mizar. W Jurcie Tatarskiej można skosztować tradycyjnej kuchni tatarskiej. Supraśl to jedno z najmłodszych uzdrowisk w Polsce. Przepiękna architektura i ciekawa historia przyciąga do tego miasteczka rzesze turystów. Znajduje się tu jedno z najnowocześniejszych muzeów w województwie podlaskim- Muzeum Ikon. Warto tu także zobaczyć prawosławny męski Monaster Zwiastowania Najświętszej Marii Panny, Pałac Buchholtza...).

Sochonie- Białystok- Choroszcz- Tykocin- (Pentowo) - Sochonie

(Całodzienny wyjazd. W Choroszczy punktem docelowym jest Muzeum Wnętrz Pałacowych ukazujące przykład architektury epoki baroku. Jest to letnia rezydencja Branickich. W Tykocinie warto zobaczyć muzeum - synagogą i Dom Talmudyczny, rynek z pomnikiem Stefana Czarneckiego (jeden z pierwszych w Polsce wolnostojących pomników osoby świeckiej). W sezonie warto zajechać do Pentowa - Europejskiej Wsi Bocianiej, gdzie z wieży obserwacyjnej możemy podziwiać zachowanie ptaków.)